Czy warto kupić komputer używany?

W dzisiejszych czasach komputer to nie luksus i urządzenie określające czyjś status materialny. Jest to tak samo podstawowy sprzęt, jak telewizor, lodówka czy też żelazko. Trudno sobie bowiem wyobrazić funkcjonowanie w dzisiejszym świecie, bez obecności tego urządzenia w domu. Problem tylko w tym, że komputer pomimo swojej bardzo dużej popularności i powszechności, jest urządzeniem mimo wszystko bardzo drogim. A z tego powodu często kupuje się go w wersji używanej. Czy aby na pewno jest to jednak dobry pomysł i warto kupić komputer z drugiej ręki?

Od kogo kupić używany komputer?

Żeby komputer używany był dobrym wyborem, najpierw trzeba określić to, z jakiego będzie on pochodził źródła. Nie zawsze bowiem miejsce jego zakupu jest dobrą decyzją i to właśnie to, gdzie się komputer kupi, określa czy zakup ten był w ogóle zasadny.
Komputery z drugiej reki można kupić na ogół w dwóch miejscach. Po pierwsze od osób prywatnych, które sprzedają swoje używane komputery z myślą o kupieniu kolejnego. Innym rodzajem sprzedawcy będzie firma, która wyprzedaje komputery używane przez pracowników, ab zrobić miejsce na nowe maszyny. Które z tych dwóch miejsc na kupno komputera będzie lepsze?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że kupując komputer od osoby prywatnej, o wiele więcej się ryzykuje. To prawda, jeśli ktoś szuka sprzętu typowo do gier, to łatwo jest znaleźć komputer o odpowiedniej specyfikacji na prywatnych ogłoszeniach sprzedaży. Pamiętać jednak trzeba, że taki komputer może być w naprawdę fatalnym stanie technicznym. Zwykły gracz mało kiedy wie, jak poprawnie komputer serwisować, kiedy się go powinno czyścić i w jaki sposób. Prowadzić to może do zbyt dużego zużycia się podzespołów, co oznaczać będzie wysokie ryzyko ich awarii lub całkowitego ich uszkodzenia po zakupie. Z drugiej strony komputery od firm mogą być nieco droższe. Mogą mieć niebyt dopasowaną specyfikacje do gier, lecz z drugiej strony będą w o wiele lepszym stanie. Mało tego, często nawet mogą mieć gwarancję udzieloną przez daną firmę. Pamiętać trzeba, że choć sprzęt ten jest droższy, to jednak cały czas był pod opieką działu IT firmy, co oznacza, że był używany zgodnie ze sztuką i odpowiednio konserwowany.

Na co trzeba zwrócić uwagę, kupując używany komputer?

Bez względu jednak na to, z jakiego źródła będzie się kupowało używany komputer, za każdym razem niezbędne jest to, aby zwrócić uwagę na to, jakie dany komputer posiada podzespoły, jaki jest jego wiek, a także oczywiście, jaka jest jego cena.
Najważniejszą sprawą podczas kupowania używanego komputera jest określenie jego wieku. Jeśli kupuje się komputer około 5-letni, to nastawiać się trzeba, że nie będzie to sprzęt zbyt wydajny i posłużyć będzie mógł do zaledwie najprostszych obecnie zadań. Inaczej to wygląda, jeśli kupuje się komputer dwuletni lub roczny. Wtedy można śmiało liczyć, że w obudowie znajdą się naprawdę niezłej jakości podzespoły.
Jeśli natomiast chodzi o części, kluczowe jest to, aby zwrócić uwagę na procesor, ilość oraz typ pamięci ram, a także na to, jaki model karty graficznej znajduje się w obudowie. Bardzo wskazane jest także to, aby komputer był wyposażony w dysk SSD.

Czy warto kupić używany komputer?

Na koniec pozostaje pytanie, czy warto kupić używany komputer? Odpowiedź może być tylko jedna, oczywiście, że tak, lecz nie od każdego. W przypadku kupowania używanego komputera od osoby prywatnej podejmuje się ogromne ryzyko. Można bowiem kupić, co prawda znacznie taniej, niż w przypadku komputera nowego ze sklepu, sprzęt, który jednak może się w każdej chwili uszkodzić. Częste bowiem są takie sytuacje, gdy przykładowo karta graficzna doznaje awarii, lecz prostym trickiem poprzez lekkie jej podgrzanie można ją czasowo, na kilka godzin przywrócić do życia. Nigdy nie wiadomo, czy właśnie ta kupowana razem z komputerem nie została poddana takiemu zabiegowi. Ryzyko również jest związane z tym, jak długo i intensywnie oraz konkretnie, do czego dany komputer był używany. Może się bowiem okazać, że sprzęt chodził przez kilka lat właściwie non stop na maksymalnych obrotach.
Z drugiej jednak strony, można kupić komputer używany w doskonałej kondycji, cały czas serwisowany i obarczony minimalnym ryzykiem wystąpienia awarii, co gwarantuje udzielona przez sprzedawcę, często nawet roczna gwarancja. W przypadku takiego komputera rzecz jasna trzeba nieco więcej zapłacić, lecz nadal będzie to kwota znacznie niższa, niż w przypadku modelu nowego. Tak więc odpowiedź jest jedna, warto kupić komputer z drugiej ręki, lecz nie warto tego robić byle jak, i byle gdzie. Kupowanie używanego komputera trzeba poprzedzić odpowiednimi poszukiwaniami i analizami ofert. Podobnie, jakbyśmy kupowali sprzęt nowy.

Redakcja BlueMobility

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *