Internet to konieczność

Internet – medium i nauka. Nie ma chyba najmniejszych wątpliwości, że tak właśnie jest. Kiedy w l. 60. XX wieku sieć funkcjonowała li tylko na użytek armii amerykańskiej, mało kto przypuszczał, że internet zrobi kiedyś tak wielką i oszałamiającą karierę. No cóż, tak to już jest, że wartość każdego wynalazku sprawdza się dopiero w powszechnym użytku. A skoro już o wynalazkach, to dodać trzeba koniecznie, że internet jest rzeczywiście wynalazkiem wszech czasów i śmiało można go zestawić z takimi osiągnięciami ludzkości jak: druk czy teoria heliocentryczna Kopernika. W zasadzie nie wyobrażamy sobie już funkcjonowania bez stałego dostępu do sieci. No cóż, człowiek ma to do siebie, że nader szybko przyzwyczaja się do różnych udogodnień i później z nich po prostu korzysta. A dodajmy, że żyjemy w czasach wielu możliwości. I jak tutaj nie zgodzić się ze stwierdzeniem Hipolita Taine’a, dziewiętnastowiecznego filozofa francuskiego, który przekonywał sobie współczesnych, że jednym z trzech podstawowych czynników determinujących ludzkie życie jest moment dziejowy, w którym egzystuje dana jednostka. Nasze czasy wydają się chyba tego dowodzić jak żadne inne.

Internet – co zawdzięczamy?


Wróćmy jednak do kwestii: Internet – medium i nauka, czyli zasadniczego tematu niniejszego artykułu, bo nieco odbiegliśmy od meritum. Zatem do rzeczy. Otóż, internet, to to współczesne medium, które jest chyba wykorzystywane najczęściej. Szczególnie upodobali sobie je młodzi ludzie. Można nawet odnieść wrażenie, że niektórzy z nich urodzili się od razu podłączeni do sieci. Co więcej, gros osób nie byłoby w stanie funkcjonować bez internetu. To medium przede wszystkim bardzo ułatwia nam życie. W sieci można znaleźć dosłownie wszystko, więc nie dziwi fakt, że tak chętnie z niego korzystamy. Poza tym w jakiejś mierze przenieśliśmy się do świata wirtualnego. Tutaj bowiem coraz częściej pracujemy, uczymy się, robimy zakupy, płacimy rachunki, promujemy się czy wreszcie komunikujemy z całym światem. Wygonie i szybko. Czegóż chcieć więcej?
Niezwykle ważną rzeczą jest to, że internet rzeczywiście pomaga w nauce. Coraz rzadziej ludzie zaglądają do tradycyjnych encyklopedii czy innych kompediów wiedzy, bo zdecydowanie prościej i szybciej jest skorzystać z internetu. Czemu więc nie ułatwiać sobie życia, kiedy jest to możliwe? Wszak nasza egzystencja jest i tak czasami nader skomplikowana. Internet jako medium jest coraz bardziej dostępny, więc praktycznie non stop możemy z niego korzystać. To aż nieprawdopodobne, ale tak jest w istocie.

Redakcja BlueMobility