Wady i zalety komputera – czy warto kupować komputer?

Pytanie zadane w tytule tekstu w dzisiejszych czasach ma szczególne znaczenie. Kiedyś – kilkanaście lat temu, każdy z łatwością odpowiedziałby, że jak najbardziej warto kupić komputer PC. Wtedy
urządzenie to było przecież podstawowym narzędziem pracy i rozrywki. Obecnie nie jest on już tak popularny. Zdetronizował go mniejszy i praktyczny laptop oraz tablet. Ale czy to oznacza, że komputer stacjonarny odszedł do lamusa?

Dobry komputer nadal chętnie kupowany

A jednak pecet ma wielu zwolenników wśród np. nałogowych raczy. I nie powinno to wcale dziwić. Nawet Henry Cavill, czyli filmowy Wiedźmin i Superman pokazał filmik, jak sam składa swojego „blaszaka”, co sprawiało mu wielką przyjemność. Wiadomo, że od zawsze nabywało się „kompa” z myślą o wirtualnej rozrywce. Jednak nadaje się on do większej ilości zastosowań. Warto więc poznać, jakie dziś są wady i zalety komputera, który z dość podobnymi parametrami jak laptop, jest od niego tańszy. Chyba, że ma służyć nie do zadań biurowych, a do wspomnianych nowoczesnych gier – wówczas może nie spełnić oczekiwań.

Zacznijmy od plusów

Po pierwsze wydajność. Ona będzie lepsza niż w innych, mniejszych urządzeniach. Pecet ma po prostu we wnętrzu swojej obudowy mocniejsze podzespoły, bardziej wytrzymałe. W tym np. większy wentylator, który efektywniej radzi sobie z chłodzeniem. Po drugie ważna jest możliwość wprowadzania modyfikacji. Co to znaczy? Chodzi o to, że w każdej chwili bez problemu da się wymienić procesor na nowszy i szybszy lub dorzucić pamięć RAM – (ma więcej slotów niż notebook, a kości pamięci są tańsze). Taki upgrade sprawia, że komputer będzie nam służył przez długie lata. To nie wszystko. Użytkownik może jeszcze dobrać odpowiednie, pasujące do całości zestawu akcesoria zewnętrzne (peryferia jak np. myszkę czy klawiaturę). Na koniec podpinamy też monitor – jakiej chcemy wielkości i rozdzielczości (a nawet ilości – bez problemu podłączymy dwa i więcej ekranów). Zresztą na płaskich monitorach 22-calowych widać znacznie wyraźniej i więcej niż na 17-calowej matrycy laptopa. Kąt widzenia też jest lepszy. Jakość obrazu także. No i wygoda pracy – ten plus jest również ważny. Szczególnie, kiedy posiadamy pełnowymiarową klawiaturę i bezprzewodową mysz ułatwiające obsługiwać komputer. Nie ma mowy, aby w tej kwestii laptop dorównał pecetowi. Wracając jeszcze do tematu podzespołów i gier, komputer wygrywa też pod względem zamontowanej karty graficznej. Mobilne układy graficzne są bowiem dużo słabsze od swoich desktopowych odpowiedników.

Ergonomia, czyli warunki pracy

To także ogromny plus komputerów. Dlaczego? Otóż warunki pracy z pecetem są zdecydowanie lepsze niż w przypadku korzystania z mniejszego notebooka. Chodzi o prawidłową pozycję ciała. Taka jest wymuszona, gdy mamy do czynienia z komputerem. Mamy wtedy właściwie dobrane siedzisko (krzesło, fotel itp.), a ekran (od którego nie psują się oczy jak od monitorów CRT) uniesiony jest na wysokość naszego wzroku. Do tego dodajmy umieszczoną na płaskim blacie drewnianego biurka klawiaturę. Laptopy mają niestety wyświetlacz zbyt nisko i grubą klawiaturę. Przy bardzo długiej pracy boli kark, męczą się nadgarstki i oczy, cierpną palce. Dlatego komputer PC ma przewagę. Jest takim wymarzonym centrum dowodzenia dla każdego elektronicznego geeka.

Komputer ma również wady

Opisując wady i zalety komputera, lepiej więc zacząć od pozytywnych kwestii. Po prostu jest ich dużo więcej niż minusów. Chwila, przecież pecet nie ma żadnych wad – powie zagorzały fan tego urządzenia. Chyba jest zbyt zakochany w swoim sprzęcie i nie dostrzega pewnych kiepskich elementów. Po pierwsze, gdy ma się małe mieszkanie, to trudno znaleźć odpowiednie miejsce, aby „blaszaka” wraz z monitorem postawić. Wiadomo, że nie umieścimy go na szklanym stoliku ani na własnych kolanach. Denerwująca jest także ilość kabli – splątane nie prezentują się ładnie i osiada na nich sporo kurzu. No i ostatni poważny minus – pobór prądu. W przypadku peceta, jest on znacznie większy przez mocniejszy zasilacz. A co za tym idzie, należy spodziewać się wyższych rachunków za prąd. Ale i tak warto kupować komputer. Bo daje on mnóstwo frajdy. Więcej od łatwo psującego się laptopa.

Redakcja BlueMobility

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *