Dobre drukarki – na co zwracać uwagę przy zakupie drukarki?

Kupując drukarkę, warto zwracać uwagę na pewne jej parametry. Oczywiście wiele z nich zależy od miejsca, w którym drukarka będzie eksploatowana oraz z jak dużą intensywnością. Warto jednak mieć na uwadze kilka czynników świadczących o tym, że oferowane urządzenia nie są przeciętne, lecz są to przede wszystkim dobre drukarki.

Typ drukarki

Drukarka laserowa oraz atramentowa to dwa najpopularniejsze modele dostępne na rynku. Jednym z elementów świadczących o wyborze danego urządzenia z dwóch wspomnianych rodzajów jest przeznaczenie. Zaleca się kupno laserowej wersji, jeśli w większości drukowane rzeczy będą zwykłymi tekstami. W przypadku druku większej liczby zdjęć zalecane jest zainwestowanie w drukarkę atramentową.

Na rynku dostępne są także, choć w bardzo małej liczbie, drukarki żelowe. Zaletą żelu jest szybkie schnięcie, lecz dosyć spore koszty produkcji tego urządzenia nie zachęcają na razie do kupowania go przez klientów.

Druk z kolorem czy bez

Na rynku dostępne są zarówno drukarki monochromatyczne oraz drukujące w kolorze. Należy mieć na uwadze, że drukarki laserowe w kolorze są zdecydowanie droższe, więc większość tańszych modeli będzie wyłącznie monochromatycznych. Inaczej jest z drukarkami atramentowymi, ponieważ w ich przypadku można znaleźć za niską cenę drukujący sprzęt w kolorze.

Przeznaczenie drukarki

Dobrą i w rozsądnej cenie drukarką do użytku domowego będzie zatem atramentowa wersja. Nie wydając zbyt wiele pieniędzy, będzie można drukować praktycznie wszystko, zarówno w kolorze jak i w czerni.

Laserowe urządzenie monochromatyczne sprawdzi się wyłącznie w przypadku, kiedy mamy pewność, że będą drukowane wyłącznie teksty, np. dokumenty. Droższe wersje kolorowych drukarek laserowych to większa inwestycja, często wykorzystywana w firmach, choć i tam często wystarczy drukarka monochromatyczna.

Rynek drukarek jest stosunkowo szeroki i można zainwestować w sprzęt wielofunkcyjny. Często można spotkać się z drukarką, która w nazwie posiada „3 w 1” itp. Takie urządzenie znajdzie zastosowanie zarówno w domu, jak i w biurze. Sprzęt tego typu ma także wbudowaną kopiarkę oraz skaner. Warto się nad nim zastanowić, jeśli spodziewamy się częstszego kopiowania dokumentów oraz skanowania. Cześć urządzeń wielofunkcyjnych jest także wyposażonych w możliwość faksowania. To już jednak dobra drukarka dla firm, gdzie ta metoda jest stosowana.

Drukarki wielofunkcyjne także występują w szerokiej ofercie. Można zakupić to urządzenie zarówno w formie laserowej, jak i atramentowej. Nie ma też problemu z wyborem drukarki monochromatycznej oraz kolorowej.

Cechy dobrych, bo funkcjonalnych drukarek

O dobrych drukarkach świadczą różne cechy. Sprawiają one, że sprzęt jest jeszcze bardziej funkcjonalny, co wpływa na większy komfort jego eksploatowania. Jedną z przydatnych opcji jest możliwość dwustronnego druku. Dzięki tej opcji nie trzeba samodzielnie przekładać kartek, by drukować kolejne strony na odwrocie, lecz drukarka robi to za nas, a nawet sprawniej, bo drukuje dwie strony jednej kartki jednocześnie. To funkcja, która zdecydowanie przyspieszy druk – i to dwukrotnie.

Dla wielu istotna jest także szybkość druku. Im szybciej odbywa się proces drukowania, tym drukarka jest lepsza. To dobre rozwiązanie jeśli korzysta się z urządzenia bardzo często i drukuje się sporo kartek naraz. Ta specyfikacja jest podawana przez producentów w formie liczby drukowanych kartek na jedną minutę. Pomaga to zorientować się, czy urządzenie jest godne naszej uwagi.

Warto także zwrócić uwagę, czy drukarka jest przewodowa czy bezprzewodowa. Czasami lepiej jest dopłacić trochę więcej i cieszyć się brakiem przewodu. W takim przypadku drukarka może być oddalona od komputera i umiejscowiona w wygodnym dla siebie miejscu.

Dobra drukarka niekoniecznie musi być bardzo droga. Warto również sprawdzać koszt jej eksploatacji. Cena tuszu do drukarki atramentowej i tonera do sprzętu laserowego może czasami wynosić tyle samo, co dane urządzenie. W takim przypadku należy zastanowić się, czy warto jest inwestować w taki model drukarki.

Redakcja BlueMobility