Dysk twardy to przeszłość?

Dysk twardy wkrótce całkowicie zniknie. Firma analityczna szacuje, że czas dysków twardych się skończył. Przynajmniej w Europie Zachodniej.

Rok 2020 może oznaczać koniec sprzedaży nowych laptopów z mechaniczną pamięcią, być może lepiej znaną jako dyski twarde. Analitycy w Context World twierdzą, że 93, 3% laptopów sprzedanych w ubiegłym kwartale zostało dostarczonych z elektroniczną pamięcią SSD. Zaledwie dwa lata temu udział wyniósł 66, 7 procent.

W szczególności przejście na szybsze układy SSD jest najszybsze w regionie skandynawskim i Holandii, gdzie udział dysku twardego zanika do 2 procent.
Zdaniem firmy analitycznej decydujące są między innymi spadki cen dysków SSD, a klienci są skłonni zapłacić więcej za dyski SSD, widząc korzyści płynące z szybszego przechowywania.

Zniknie przed 2021 rokiem?

Duży spadek ceny za gigabajt w 2019 r. to to co napędza przyspieszenie dysków SSD, ponieważ pozwala producentom sprzedawać konfiguracje dysków SSD po konkurencyjnych cenach.
Przechowywanie plików w chmurze stało się również bardziej dostępne i powszechne w użyciu.
Firma uważa również, że wkrótce będzie to koniec dla dysków twardych w komputerach stacjonarnych. W tym przypadku udział dysków SSD w rynku wyniósł 82% na koniec ubiegłego roku.
Biorąc pod uwagę te trendy, można dość bezpiecznie powiedzieć, że do końca 2020 r. laptopy nie będą sprzedawane w Europie Zachodniej z dyskami twardymi jako główną pamięcią – i nie ma wątpliwości, że rynek komputerów stacjonarnych zrobi to samo w 2021 r.

Coraz więcej dysków SSD

HP, który wraz z Lenovo jest jednym z największych producentów komputerów przenośnych widzi te same znaki i tym samym oferuje bardzo niewiele laptopów z tradycyjnymi dyskami twardymi.

Lenovo potwierdza, że widzi ten sam trend.
W przypadku laptopów Lenovo jest tylko kilka procent HDD, co stanowi prawie 100 procent podstawowej pamięci masowej zarówno na rynku korporacyjnym, jak i konsumenckim. Przez cały rok nowe modele będą miały tak dobre oferty SSD, że rynek prawdopodobnie całkowicie zrezygnuje z HDD.
W przypadku komputerów stacjonarnych istnieje zapotrzebowanie na dyski twarde, ale widzimy, że spadnie ono po 2020 r.

nixonnow.pl

Redakcja BlueMobility

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *