Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś
Technologia

Dysk twardy to przeszłość?

Data publikacji 11 marca, 2020

Dysk twardy wkrótce całkowicie zniknie. Firma analityczna szacuje, że czas dysków twardych się skończył. Przynajmniej w Europie Zachodniej.

Rok 2020 może oznaczać koniec sprzedaży nowych laptopów z mechaniczną pamięcią, być może lepiej znaną jako dyski twarde. Analitycy w Context World twierdzą, że 93, 3% laptopów sprzedanych w ubiegłym kwartale zostało dostarczonych z elektroniczną pamięcią SSD. Zaledwie dwa lata temu udział wyniósł 66, 7 procent.

W szczególności przejście na szybsze układy SSD jest najszybsze w regionie skandynawskim i Holandii, gdzie udział dysku twardego zanika do 2 procent.
Zdaniem firmy analitycznej decydujące są między innymi spadki cen dysków SSD, a klienci są skłonni zapłacić więcej za dyski SSD, widząc korzyści płynące z szybszego przechowywania.

Zniknie przed 2021 rokiem?

Duży spadek ceny za gigabajt w 2019 r. to to co napędza przyspieszenie dysków SSD, ponieważ pozwala producentom sprzedawać konfiguracje dysków SSD po konkurencyjnych cenach.
Przechowywanie plików w chmurze stało się również bardziej dostępne i powszechne w użyciu.
Firma uważa również, że wkrótce będzie to koniec dla dysków twardych w komputerach stacjonarnych. W tym przypadku udział dysków SSD w rynku wyniósł 82% na koniec ubiegłego roku.
Biorąc pod uwagę te trendy, można dość bezpiecznie powiedzieć, że do końca 2020 r. laptopy nie będą sprzedawane w Europie Zachodniej z dyskami twardymi jako główną pamięcią – i nie ma wątpliwości, że rynek komputerów stacjonarnych zrobi to samo w 2021 r.

Coraz więcej dysków SSD

HP, który wraz z Lenovo jest jednym z największych producentów komputerów przenośnych widzi te same znaki i tym samym oferuje bardzo niewiele laptopów z tradycyjnymi dyskami twardymi.

Lenovo potwierdza, że widzi ten sam trend.
W przypadku laptopów Lenovo jest tylko kilka procent HDD, co stanowi prawie 100 procent podstawowej pamięci masowej zarówno na rynku korporacyjnym, jak i konsumenckim. Przez cały rok nowe modele będą miały tak dobre oferty SSD, że rynek prawdopodobnie całkowicie zrezygnuje z HDD.
W przypadku komputerów stacjonarnych istnieje zapotrzebowanie na dyski twarde, ale widzimy, że spadnie ono po 2020 r.

nixonnow.pl
Jak zmienić język klawiatury?

Redakcja BlueMobility

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?