Laptop czy komputer stacjonarny – co wybrać?

Wielu ludzi podczas zakupu nowego komputera zastanawia się, co lepiej kupić: laptop czy komputer stacjonarny. Wybór jednego czy drugiego wiąże się z pewnymi zaletami, a także wadami. Wiele zależy od tego, jak dany sprzęt będzie użytkowany i jakiego typu programy będą na nim uruchamiane. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy kupić laptop czy komputer stacjonarny, ponieważ wybór zależy od własnych preferencji użytkowych. Warto poznać korzyści płynące z posiadania zarówno laptopa, jak również komputera stacjonarnego. Po przeanalizowaniu wszystkich plusów i minusów będzie można wybrać najkorzystniejszy dla siebie sprzęt.

Zalety komputera stacjonarnego

Jedną z podstawowych korzyści posiadania komputera stacjonarnego to możliwość łatwego ustawiania jego konfiguracji. Nie ma problemu ze samodzielną zmianą danej części w obudowie, ponieważ po rozkręceniu komputera wszystko stoi przed nami otworem. Jeśli tylko potrafimy sami zdiagnozować problem, to wystarczy kupno nowej części i bezproblemowe jej wymienienie. Nawet jeśli chcemy po prostu ulepszyć nasz komputer, to możemy to zrobić w każdej chwili.

Możliwość łatwego rozkręcania obudowy wpływa na łatwość czyszczenia komputera. W środku zbierają się często spore ilości kurzu, więc warto co jakiś czas zabrać się za wyczyszczenie sprzętu. Możliwość sprawnego rozkręcania i skręcania urządzenia należy do jednej z kluczowych zalet.

Komputer stacjonarny posiada dosyć sporą obudowę, co wpływa na możliwość wyposażenia go w większą liczbę gniazd, np. USB. Raczej nie powinno być problemu z brakiem miejsca na podłączenie kolejnego elementu.

Do komputera stacjonarnego możemy podłączyć dowolny monitor. To samo dotyczy wyboru klawiatury. Zwłaszcza dla osób, które zajmują się grafiką komputerową lub grają w gry będzie to mocnym atutem.

Zwykle kupno poszczególnych elementów komputera stacjonarnego wychodzi taniej niż w przypadku laptopa o podobnych parametrach. Za stosunkowo podobną cenę można zatem uzyskać sprzęt o większej wydajności.

Wady komputera stacjonarnego

Oczywistą chyba dla wszystkich wadą komputera stacjonarnego jest jego nienaruszalne miejsce. Oczywiście nie ma problemu z przenoszeniem komputera, ale robi się to zazwyczaj w trakcie gruntownego sprzątania lub zmieniania stałej jego pozycji, np. zamiana pokojów. Nikt nie będzie używał tego typu urządzenia jako sprzętu mobilnego.

Na stałą pozycję komputera wpływa jego wielkość. Może poszczególne elementy nie zajmują zbyt dużo miejsca, ale patrząc na całość, potrzeba nieco więcej przestrzeni użytkowej.

Korzystając z komputera stacjonarnego, jesteśmy zmuszeni do ciągłego dostępu do gniazdka elektrycznego. Nie ma możliwości wbudowania akumulatora, który pozwoli na jakiś czas odłączyć się od źródła prądu. W przypadku braku prądu nie można zatem korzystać z tego urządzenia.

W dzisiejszych czasach problem ten jest mniejszy niż jeszcze dekadę temu, ale wciąż komputer stacjonarny potrzebuje sporego okablowania. Myszkę oraz klawiaturę możemy zakupić bezprzewodową, lecz całe pozostałe okablowanie musi pozostać. Często spora liczba kabli plącze się za biurkiem, co wpływa na niezbyt estetyczny wygląd, a w dodatku utrudnione sprzątanie.

Zalety laptopa

Laptop jest mobilnym urządzeniem, a więc można praktycznie zabrać go wszędzie. Mniejsze laptopy nie zajmują zbyt wiele miejsca, a w dodatku nowe wersje są często bardzo cienkie, więc zmieszczą się do zwykłej torebki.

Laptop pozwala na pracę poza domem. Można używać go w trakcie jazdy komunikacją miejską oraz siąść w parku lub kawiarni.

Zaletą laptopa jest wbudowany akumulator. Nowe laptopy, które w dodatku posiadają sporą pojemność baterii, zapewniają ciągłą pracę nawet do kilku lub kilkunastu godzin pracy.

W skład laptopa wchodzi wszystko, co jest potrzebne do jego używania. Mamy klawiaturę, monitor oraz touchpad. Dla wymagających można podłączyć dodatkowy ekran oraz mysz.

Laptopy są cichymi urządzeniami, więc można z nich korzystać nawet w miejscach, w których powinien być zachowany względny spokój.

Wady laptopa

Niewątpliwą wadą laptopa jest trudność w samodzielnej jego modyfikacji. Samemu trudno jest wymienić daną część i często potrzeba wsparcia specjalisty, który zdiagnozuje oraz naprawi lub wymieni dany element tego urządzenia.

Laptop tworzy zwartą konstrukcję, dlatego nie można dostosować całego osprzętu pod swoje preferencje. Często trzeba iść na kompromis, kupując dany model.

Często cena laptopa jest wyższa od komputera stacjonarnego, mimo że posiada on podobne parametry.

Redakcja BlueMobility