Strona główna
Akcesoria
Tutaj jesteś
Akcesoria

Ranking smartwatch – jak wybrać?

Data publikacji 6 września, 2020


Niegdyś noszono zegarki, teraz z kolei coraz więcej osób decyduje się na smartwatche, które potrafią znacznie więcej niż tylko pokazywanie godziny. Dla wielu ludzi są niezastąpione podczas dnia codziennego, inni z kolei decydują się na ubieranie ich jedynie w przypadku specjalnych okazji – przykładowo na trening. Jak jednak wybrać odpowiedni smartwatch i który z nich jest najlepszy?

Smartwatch – co to takiego?

Smartwatch to zaawansowany technologicznie elektroniczny zegarek. Posiada wyświetlacz, który w wielu modelach jest dotykowy, a wygląd tarczy można zmieniać do oporu. Ponadto smartwatch wyświetla również takie dane jak ilość wykonanych kroków i bieżącą datę, pokazuje powiadomienia przychodzące na połączony z nim poprzez Bluetooth telefonu, często ma również funkcję pomiaru pulsu.

Jak wybrać smartwatch?

Przede wszystkim najpierw trzeba się zastanowić, do czego będzie nam ten inteligentny zegarek potrzebny. Gdy ta kwestia zostanie już rozstrzygnięta, wówczas można zacząć poszukiwania. Przy podejmowaniu decyzji warto zwrócić uwagę na kilka aspektów: system operacyjny, czas pracy na baterii, rodzaj wyświetlacza, markę i oczywiście funkcje danego urządzenia.

System operacyjny – trzeba zwrócić na to uwagę, żeby mieć pewność, że dany zegarek będzie kompatybilny z obecnie używanym przez nas smartfonem i najlepiej jeszcze z następnym, który w przyszłości będziemy posiadać.
– Wear OS (Android Wear) – system operacyjny będący dziełem Google. Obsługuje aplikacje Google Play oraz Asystenta Google, dzięki czemu zwiększa się jego funkcjonalność. Jest kompatybilny nie tylko ze smartfonami z Androidem, ale również z tymi posiadającymi iOS
– Watch OS – stosowany w zegarkach Apple Watch. Ten system współpracuje jedynie ze smartfonami iPhone. Jednocześnie oferuje bardzo wiele funkcji. Jeżeli ktoś jest posiadaczem telefonu iPhone, wówczas smartwatch z takim systemem operacyjnym będzie najbardziej funkcjonalny.
– Tizen – system, który w swoich zegarkach stosuje firma Samsung. Oparty jest na Linuxie , działa zarówno z Androidem i iOS, ale przy połączeniu z tym drugim niektóre funkcje mogą nie działać.
– Inne, autorskie systemy operacyjne – stosowane przez Xiaomi, Huawei oraz w wielu tańszych produktach i modelach typowo sportowych.

Wyświetlacz – najpopularniejsze z nich to LCD, Amoled,Super Amoled, OLED, E-Ink.
Tutaj warto zwrócić uwagę na E-Ink, ponieważ cała reszta jest do siebie dość podobna. E-Ink, który stosowany jest też w e-bookach, jest monochromatyczny i nie obsługuje bardziej skomplikowanych aplikacji, ale za to jest energooszczędny i czytelny nawet w ostrym słońcu.

Ranking smartwatch

Oczywiście da się wyróżnić najlepsze smartwatche, jednak należy pamiętać, że ostateczna decyzja powinna zależeć przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb. Niektórzy nie mają powodu, by decydować się na najbardziej zaawansowany model, dla innych z kolei urządzenie oferujące mniejszą ilość funkcji okazałoby się niemal bezużyteczne. Warto również pamiętać, że smartwatche nie są dokładnie tym samym co zegarki sportowe, ponieważ nie kładą nacisku na funkcje sportowe, a na te, które bardziej przypominają funkcje smartfona.

Polecane smartwatche z uwzględnieniem zarówno droższych, jak i tańszych modeli:

Model do 300 złotych – Xiaomi Amazfit Bip. Posiada energooszczędny ekran E-Ink, który jest czytelny nawet w ostrym słońcu. Co prawda nie posiada zbyt wielu funkcji, ale doskonale zastąpi zwykły zegarek, jednocześnie posiadając GPS, pulsometr i możliwość podglądu wiadomości. Jego ogromnym plusem jest bardzo długi czas pracy na jednym ładowaniu (ponad miesiąc).

Model do 500 złotych – Garett GT18 oraz MyKronoz ZeRound HR Premium. Pierwszy z nich wygląda niemal jak tradycyjny zegarek, liczy kroki, sprawdza temperaturę, umożliwia sterowanie odtwarzaniem muzyki, ma asystenta treningu, lecz jest mało odporny na wodę. Drugi również liczy kroki i mierzy puls, dodatkowo ma wbudowany GPS, mikrofon i głośnik, dzięki czemu reaguje na komendy głosowe oraz umożliwia prowadzenie rozmów.

Model powyżej 1000 złotych – Apple Watch Series 3. Kompatybilny ze smartfonami iPhone. Oferuje wodoszczelność do 50 metrów, mierzenie pulsu i kroków. Ma GPS, ekran OLED. Można wymieniać jego pasek bez końca, dzięki czemu będzie pasować do wszystkiego. Ma wbudowane 8 GB pamięci. Można wysyłać z niego SMS-y, pozwala na prowadzenie rozmów.
Samsung Galaxy Watch LTE SM-R805 – jest wodoodporny i ma wytrzymałość klasy wojskowej. Wbudowano w niego GPS oraz NFC, dzięki czemu można za jego pomocą płacić zbliżeniowo. Posiada także asystenta treningu oraz asystenta głosowego. Okrągły ekran to Super Amoled.

Jak zmienić język klawiatury?

Redakcja BlueMobility

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?