Ochrona smartfona – jak to zrobić?

Smartfony to nieodłączna część naszego życia. Obecnie korzystamy z nich niemalże cały czas i w każdej możliwej lokalizacji. Czy jesteśmy w kawiarni, w domu, w pracy, a nawet w podróży. Dzięki coraz lepszemu dostępowi do mobilnych danych pakietowych, zwanych też internetem mobilnym jesteśmy w stanie być w kontakcie z całym światem przez cały czas na bieżąco. Wypadek? Nie ma problemu, zaraz dostaniesz powiadomienie. Autobus się spóźnia? Możesz sprawdzić gdzie obecnie się znajduje.

Niestety, zaledwie niewielka część użytkowników zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie niosą niewłaściwe wykorzystywanie telefonów komórkowych, korzystanie z pewnych aplikacji w niewłaściwych miejscach, czy praca na wifi w kawiarni czy galerii handlowej.
Dla ochrony naszych danych kluczowym staję się antywirus na telefon. Pozwala on chronić użytkownika przed niewłaściwym korzystaniem z telefonu – w tym przede wszystkim z wchodzenia w niebezpieczne linki, które mogą zawirusować nasz telefon. Antywirusów wykrywa i neutralizuje szkodliwe oprogramowanie takie jak malware, czy trojany.

Co nam daje antywirus?

Dzięki zastosowaniu tego typu programów chronisz się przed wykradnięciem swoich danych, czy zdalnego przejęcia telefonu przez kogoś. Oczywiście – nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i unikania klikania w podejrzane linki z e-maili czy w rzekome zwycięstwa na loterii, które mogą ściągnąć na nasze urządzenie niepożądane rzeczy.
Dodatkowo, aby się zabezpieczyć przed wkradnięciem na nasz telefon należy z rozsądkiem korzystać z publicznie dostępnych sieci wi-fi. Bezwzględnie nie należy na nich korzystać z aplikacji bankowych, czy takich, które mogą pokazywać nasze wrażliwe dane osobowe, takie jak PESEL, imię i nazwisko, czy numer karty kredytowej. W ten sposób tylko prosimy się o nieszczęście i kradzież.


Warto także zwrócić uwagę na to gdzie i jak korzystamy z naszego telefonu. Jeśli jedziemy zatłoczonym pojazdem komunikacji miejskiej to warto odpuścić sobie przeglądnie naszej mobilnej aplikacji bankowej. Skąd mamy pewność, czy ktoś za naszymi plecami nie patrzy nam przez ramię na to, co obecnie wykonujemy na naszym smartfonie. Podsumowując całą teorię dotyczącą zabezpieczania telefonu komórkowego. Nic nie zastąpi nam zdrowego rozsądku – nie wchodźmy tam gdzie nie trzeba i nie dajmy się zwieść, że wygraliśmy loterię internetową. Dla zabezpieczenia smartfona najlepiej korzystać jest z takich programów jak antywirus na telefon czy VPN. Podczas korzystania z publicznej sieci lub przebywania wśród ludzi nie korzystajmy z aplikacji, które posiadają nasze dane wrażliwe.

Redakcja BlueMobility

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.