Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik

Co to jest dioda prostownicza?

Data publikacji 23 listopada, 2020

Chcesz wejść w świat technologii? Interesujesz się konstrukcjami elektronicznymi, które stają się nieodłącznym elementem życia ludzi na całym świecie? Trzeba przyznać, że zaawansowane urządzenia elektroniczne są fascynujące i udostępniają nam wiele systemów ułatwiających organizację codziennych obowiązków. Większość z nich ma jednak skomplikowaną budowę, która składa się z prostych elementów. Zacznij zatem swoją przygodę od początku i sprawdź, do czego służą między innymi takie komponenty, jak dioda prostownicza.

Przygotowaliśmy na ten temat krótki materiał i mamy nadzieję, że odpowiemy na większość pytań. Jeśli zabraknie niezbędnych dla Ciebie informacji, nie czekaj i skontaktuj się z zespołem specjalistów, który odpowie na Twoje wątpliwości i pomoże dopasować Ci akcesoria pod kątem oczekiwań lub potrzeb.

Do czego służy dioda prostownicza?

Głównym zadaniem diody prostowniczej (jak sama jej nazwa wskazuje), jest prostowanie prądu przemiennego oraz zabezpieczenie dostarczanego prądu o dużym natężeniu do odbiorników energii i pozostałych podzespołów montowanych w układ. Warto zaznaczyć, że jednym z najczęściej spotykanych zastosowań, jakie posiada dioda prostownicza, jest prostowanie napięcia o częstotliwości sieciowej.

Konstrukcja diody prostowniczej w praktyce

Warto zauważyć, że dioda prostownicza to w technicznym rozumieniu dioda półprzewodnikowa. Charakteryzuje się one tym, że udostępnia transport prądu w jedną stronę. Diody prostownicze udostępniają możliwość zmiany prądu zmiennego (taki jak w gniazdkach), na stały prąd pulsujący – wykorzystywany we współczesnych urządzeniach elektronicznych. Dioda prostownicza jest bezapelacyjnie obowiązkowym elementem dzisiejszej technologii i montowane są w każdej konstrukcji korzystającej zasilanie elektryczne!

Konstrukcja diody prostowniczej jest wyjątkowo zróżnicowana i zależy w dużej mierze od kształtu, rodzaju budowy sprzętu oraz tworzyw eksploatowanych do jej produkcji. Do ich produkcji najczęściej stosuje się krzem. Dlaczego? Ponieważ jego wartość przewodzenia prądu wynosi 0,7 V. Mniej popularne są diody wykonane z germanu. Warto wspomnieć również o tym, że dioda prostownicza jest wielowarstwowa i odznacza się niewielką rezystancją w kierunku przewodzenia. Oferuje to imponującą efektywność prostowania. Obudowy z kolei skonstruowane są w większości przypadków w sposób ułatwiający transport temperatury. Zaawansowane diody prostownicze przystosowane do pracy z bardzo wysoką mocą, posiadają w swojej konstrukcji także system chłodzenia wykorzystujący między innymi radiatory.

Jak zmienić język klawiatury?

Redakcja BlueMobility

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?