Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik

Internet w domu – jak skonfigurować router?

Data publikacji 24 sierpnia, 2020


Aktualnie praktycznie każda osoba posiada w swoim domu Internet. Dobre łącze jest potrzebne, aby móc przeglądać swoje ulubione media społecznościowe, robić zakupy online lub oglądać seriale. Konfiguracja routera jest czynnością bardzo prostą i z pewnością każdy poradzi sobie z nią bez żadnego problemu. Od czego zacząć? W dzisiejszym artykule krok po kroku opisze konfigurację routera.

Jak skonfigurować router?

Konfiguracja routera to czynność, która jest niesamowicie prosta i można ją wykonać samodzielnie – co z całą pewnością jest ogromną zaletą dla wielu osób. Ważne są jednak szczegóły, nie wolno się pomylić podczas konfiguracji. Na początku warto dowiedzieć się jakie funkcje pełni router oraz jak dostać się do ustawień tego urządzenia.
Router pozwala na podzielenie Internetu dostarczanego przez operatora na wszystkie domowe urządzenia, takie jak na przykład: laptop, komputer stacjonarny, tablet oraz telefon komórkowy. Urządzenie to otrzymuje się najczęściej od swojego operatora. Dana osoba może przywieźć urządzenie do Twojego domu, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo czasu. Podłączenie routera jest banalnie proste i nie potrzebuje się pomocy innych osób. Może się zdarzyć tak, że osoba starsza nie będzie wiedziała jak zająć się konfiguracją urządzenia. W takiej sytuacji warto poprosić operatora o pomoc – on w kilka minut zajmie się tą czynnością.

Konfiguracja urządzenia – od czego zacząć?

Operator najczęściej jest w stanie również dostarczyć nam instrukcje, dzięki której skonfigurowanie urządzenia będzie jeszcze prostsze. Jeśli nie znajdziemy takiej instrukcji warto o nią poprosić. Aby skonfigurować router należy się przede wszystkim z nim połączyć. Jeśli nie mamy dostępu do sieci Wi-Fi, należy połączyć się kablem RJ-45, który powinien znajdować się wraz z urządzeniem. W szybki sposób połączymy się z siecią. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie w przeglądarce internetowej adres IP routera w sieci wewnętrznej. Jest to naprawdę niesamowicie proste. Najczęściej będzie to 192.168.1.1 lub 192.168.0.1. Wpisując te cyfry zyskujemy pewność, że wszystko przebiegnie pomyślnie. Numery należy podać w pasku adresu przeglądarki. Po tej czynności powinno pojawić się okno logowania. W takiej sytuacji trzeba więc podać login i hasło właściwe dla modelu urządzenia. Często zdarza się tak, że te informacje są podane w Internecie. Aczkolwiek login i hasło musi się również znajdować na routerze.

Prosta konfiguracja

Sposób konfiguracji zależy przede wszystkim od tego jaki posiadamy router. Istnieje kilka opcji jak prawidłowo skonfigurować takie urządzenie. Ogólnie – można powiedzieć, że sposoby te nie różnią się od siebie zbyt bardzo – co z całą pewnością jest ogromną zaletą dla wielu osób. Wszystko odbywa się w szybki sposób. Za pomocą interfejsu można zmienić nie tylko hasło, ale również login. Hasło warto zmienić na takie, które zapamiętamy z łatwością. Może być to na przykład nasza data urodzenia lub początek numeru telefonu. W ten sposób będziemy mieć pewność, że po jakimś czasie nie zapomnimy tych cyfr. Jeśli dana osoba jest bardziej zaawansowana i zna się lepiej na komputerach może ona ustawić w szybki sposób przekierowania różnego rodzaju portów. Może to ułatwić granie w gry, które znajdują się online.

Router – urządzenie XXI wieku

Aby bezpiecznie korzystać ze swojego urządzenia należy zabezpieczyć go odpowiednim hasłem oraz loginem. Jeśli router nie będzie miał ochrony każdy będzie mógł z niego korzystać i w ten sposób można go zawirusować. Warto o tym pamiętać. Aktualnie router można zakupić w sklepie stacjonarnym lub sklepie internetowym. Opcji jest naprawdę sporo. Urządzenie tego typu cechuje się tym, że jego wygląd wizualny jest bardzo nowoczesny i stylowy. Produkt można tak naprawdę postawić wszędzie – w pokoju dziennym, sypialni lub w przedpokoju. Łącze jest tak dobre, że obejmie całe mieszkanie. Jest to z pewnością ogromna zaleta. Router powinien być wykonany w solidny sposób z wysokiej jakości materiałów. Dzięki czemu będzie on trwalszy.

Jak zmienić język klawiatury?

Redakcja BlueMobility

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?