Jak przyspieszyć internet w domu?

Czasami internet działa zastraszająco wolno: najbardziej podstawowe wyszukiwarki ładują się przez kilkadziesiąt sekund, a obejrzenie filmu online jest właściwie niemożliwe. Na szczęście, w tego typu sytuacjach można spróbować poradzić sobie również domowymi metodami. Jak przyspieszyć internet bez zmiany pakietu na dużo wyższy?

Lokalizacja routera ma znaczenie

Wiele osób nie zwraca na to uwagi, jednak to, gdzie umieścimy router ma ogromne znaczenie dla optymalnego funkcjonowania Wi-fi. Najlepiej jest, by urządzenie znajdowało się w środkowej części mieszkania: w ten sposób sygnał będzie rozchodził się równomiernie. Jeśli nie ma takiej możliwości – postarajmy się chociaż, by nie znajdował się przy ścianie bądź był ulokowany w pomieszczeniu, w którym najczęściej korzysta się z internetu. W ten sposób zapewnimy sobie najlepszy możliwy zasięg sygnału i tym samym najskuteczniejsze i najszybsze działanie internetu.

Kolejną kwestią w odpowiednim ulokowaniu routera jest wysokość, na jakiej się znajdzie. Urządzenie to rozprzestrzenia Wi-fi za pomocą fal radiowych, dlatego jeśli umieścimy je na podłodze bądź na szafce pod telewizorem, nie zapewni ono optymalnego dostępu do internetu: większość fal będzie po prostu tłumiona przez podłogi. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie routera na wysokiej półce lub na przykład na szafie.

Ostatnią kwestią, na którą prawdopodobnie nikt nie zwraca uwagi, jest umiejscowienie routera przy niektórych urządzeniach. I tak – dla przykładu – kuchenka mikrofalowa potrafi „obciąć” zasięg urządzenia nawet o 2/3, sprawiając że zasięg jest dużo niższy i dostęp do internetu z najodleglejszych zakątków mieszkania jest utrudniony. Postaraj się nie umieszczać urządzenia także przy telewizorze (szczególnie gdy jest on starszego typu) – choć z doświadczenia wiadomo, że wiele osób stawia routery właśnie na szafkach od telewizorów, nie jest to najlepsza lokalizacja, bowiem również może mieć negatywny wpływ na zasięg.

Przedłużacz do Wi-fi

Jeśli poszukujesz rozwiązania, które zadziała szybko i skutecznie, a przy tym nie przeszkadza Ci odrobina okablowania w mieszkaniu – możesz zdecydować się na montaż tak zwanego przedłużacza do Wi-fi. Urządzenie za pomocą kabla prowadzi do określonego punktu sygnał Wi-fi, z którego rozsyła go dalej – z początkową prędkością.

Tego typu rozwiązanie można zastosować na przykład w mieszkaniach o bardzo grubych ścianach, w domach gdzie znajduje się dużo urządzeń elektronicznych wytłumiających sygnały lub po prostu na dużych powierzchniach, na których sam router Wi-fi nie jest wystarczający dla zapewnienia optymalnego rozsyłania sygnału.

Nie generuj „sztucznego ruchu”

Każde, raz podłączone urządzenie działa w taki sposób, że pobiera choćby część generowanych przez router danych. Przez to prędkość internetu spada i staje się bardzo niska. Jeśli w domu znajduje się kilka smartfonów, tabletów, laptopów i innych urządzeń korzystających z internetu – przy niskiej wydajności sprzętu należy każdorazowo odłączać od Wi-fi te sprzęty, z których aktualnie nie korzystamy. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie znacznych oszczędności i zmniejszenie wykorzystywanego internetu do minimum.

Połączenie powyższych metod powinno zapewnić znacznie wyższą wydajność internetu. Jeśli mimo to, załadowanie filmu na którejkolwiek z internetowych platform jest niemożliwe – warto zorientować się, czy wszystkie urządzenia działają tak, jak trzeba. Być może doszło do awarii routera lub był on uszkodzony od początku.

Może również okazać się, że zapomnieliśmy zabezpieczyć urządzenie przed dodatkowymi połączeniami i któryś z sąsiadów – chcący lub mniej chcący – czerpie z naszego Wi-fi przez to, że nie założyliśmy na nie hasła. Każdą z tych opcji warto sprawdzić, a jeśli internet dalej nie osiąga optymalnej prędkości – to może być powód do kontaktu z serwisem i oddanie urządzenia na sprawdzenie stanu technicznego w celu wykluczenia ewentualnych usterek. W ten sposób uchronimy się przed zbyt wolnym działaniem internetu.

Redakcja BlueMobility

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *